See formeli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "formel"
},
"expansion": "Swedish formel",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Formel"
},
"expansion": "German Formel",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish formel, from German Formel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formeli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"formula (mathematical rule)"
],
"id": "en-formeli-fi-noun-3o0rSHWC",
"links": [
[
"formula",
"formula"
]
],
"tags": [
"rare"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "3 57 40",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 49 43",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 49 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 49 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"formula (chemistry: symbolic expression of the structure of a compound)"
],
"id": "en-formeli-fi-noun-JrVndLor",
"links": [
[
"formula",
"formula"
]
],
"tags": [
"rare"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 49 43",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 49 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 49 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"formula (plan or method for dealing with a problem or for achieving a result)"
],
"id": "en-formeli-fi-noun-0dHj1F9y",
"links": [
[
"formula",
"formula"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 24 76",
"sense": "all senses",
"word": "kaava"
}
],
"tags": [
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformeli/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rme̞li]"
},
{
"rhymes": "-ormeli"
}
],
"word": "formeli"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish rare terms",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ormeli",
"Rhymes:Finnish/ormeli/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "formel"
},
"expansion": "Swedish formel",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Formel"
},
"expansion": "German Formel",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish formel, from German Formel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formeli",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"formula (mathematical rule)"
],
"links": [
[
"formula",
"formula"
]
],
"tags": [
"rare"
]
},
{
"glosses": [
"formula (chemistry: symbolic expression of the structure of a compound)"
],
"links": [
[
"formula",
"formula"
]
],
"tags": [
"rare"
]
},
{
"glosses": [
"formula (plan or method for dealing with a problem or for achieving a result)"
],
"links": [
[
"formula",
"formula"
]
],
"tags": [
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformeli/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rme̞li]"
},
{
"rhymes": "-ormeli"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "all senses",
"word": "kaava"
}
],
"word": "formeli"
}
Download raw JSONL data for formeli meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.